Maski przeciwgazowe
-
Maski przeciwgazowe
Wraz z użyciem niegroźnego gazu, jakim był gaz łzawiący w 1914 roku, każdy wiedział, że wraz z czasem pójdzie to w coraz gorszym kierunku i że frontownicy operujący w polu potrzebują przed nimi jakiejś ochrony. Na początku od gogli i szmat nasączanych spirytusem, które dawały w miarę dobrą ochronę przed gazami pokroju Vlokhru, ale nadal było to za mało. Pierwsze zaawansowane prace nad nimi wystartowały we Wrześniu 1914 roku, chwilę przed podpisaniem rozejmu świątecznego. Prace wciąż trwały, ale postęp na tej płaszczyźnie rozwijał się stosunkowo powoli i pierwsze w pełni użyteczne i zapewniające ochronę maski przeciwgazowe pojawiły się na froncie pod koniec Kwietnia 1915 roku, ale wciąż było ich mało i często zwlekano z ich dostawą. Przynajmniej aż do pojawienia się redarytu…
-
GM-1915 “Gumiak”
Opis: Maska przeciwgazowa wz. 1915, nazywana pieszczotliwie “Gumiakiem”, to maska zaadaptowana przez armię anschreicką. Jej pierwsze prototypy sięgają Grudnia 1914 roku, ale nie były one zbyt udane i nakazano dalszą pracę, która stale się ciągnęła. Kilka serii prototypów zostało przydzielonych nieznanej liczbie żołnierzy, ale wedle doniesień, nie zdały dobrze swojego egzaminu, a niektóre z nich nie były tyle maskami, co respiratorami. Anschreicka formacja obrony przeciwgazowej stała w miejscu aż do końca Kwietnia 1915 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze udane egzemplarze maski przeciwgazowej wz. 1915 w obecnym kroju i zdały egzamin, nawet z wyróżnieniem. Jak najszybciej zaczęto je dostarczać każdemu anschreickiemu wojskowemu na każdym froncie.
Statystyczny czas wystarczalności filtra: 60 minut.
Koszt maski przeciwgazowej: 300 marek anschreickich.
Koszt filtra: 100 marek anschreickich. -
TLR-15
Opis: TLR-15 to maska przeciwgazowa zaprojektowana przez skrzydło badawcze WKDB, w których koncepcie miała zastąpić psychodelicznie wyglądającą prototypową maskę przeciwgazową “Zelenec”. TLR-15 została zaprojektowana właśnie z myślą o chorym wymyśle WKDB-istów, a mianowicie redarycie, a konkretniej o zapewnieniu przed nim skutecznej ochrony jednostkom imperialnym, operującym w terenie przez niego skażonym. Zrobiona z gumy, jest o wiele wygodniejsza od “Zelentsa” i bardziej niezawodna, jeśli chodzi o nieprzepuszczanie chemicznych środków bojowych. Z racji białego koloru tworzywa, z jakiego została wykonana, często bywa nazywana “Bieleńcowem”.
Statystyczny czas wystarczalności filtra: 60 minut.
Koszt maski przeciwgazowej: 400 imperialików.
Koszt filtra: 50 imperialików. -
Zelenec-1914
Opis: Zelenec to prototypowa maska przeciwgazowa Imperium, zaprojektowana krótko po pierwszym użyciu gazu łzawiącego w 1914 roku. W czasie jej kreowania pomyślano do przodu i postanowiono dać jej użytkownikom także ochronę przed oparami. Mimo, że był to jedynie prototyp, to bardzo dobrze spełniał swoje zadanie i chronił układ oddechowy oraz oczy żołnierza przed niepożądanym działaniem śmiercionośnego dymu. Swój psychodeliczny wygląd zawdzięcza dziwnemu nosowi, w który można włożyć palec do wnętrza maski przeciwgazowej i takim prostym sposobem przecierać jej szkiełka. Zelenec swoją nazwę wziął od koloru masywnego filtra, który dodatkowo zabezpieczono szelkami, które zakłada się na szyję, aby zapobiec majtaniu się go, a w efekcie - odkręceniu się i pośredniej przyczyny śmierci w męczarniach. Mimo paru niedogodności, to nadal dobra maska przeciwgazowa, która jest o wiele tańszą alternatywą od nowoczesnej TLR-15.
Statystyczny czas wystarczalności filtra: 80 minut.
Koszt maski przeciwgazowej: 150 imperialików.
Koszt filtra: 20 imperialików.